İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Tiktok Videoları Ne Kadar İnternet Harcar?

tiktok-videolari-ne-kadar-internet-harcar-4

Her an her dakika Wi-Fi bağlantısı bulabilmek mümkün olmuyor. Ancak sosyal medya platformlarımızda her saniye online olmak, aktif olmak istiyoruz. Bunun adına da, Wi-Fi kullanımını yapmak yerine bazen mobil veriyi kullanmak isteyebiliyoruz. Hızlı yaşanan modern dünya içerisinde özellikle mobil veri paketlerinin de ne kadar yüksek bir boyuta ulaştıklarını biliyor, görebiliyoruz.

Hele ki bir de görüntü kalitesinin artması, kamera çekim kalitelerinin artmasıyla birlikte bu konu çok daha ön planda yer almaya başlamıştır. Ancak garip olanı ne kadar yüksek olursa olsun paketlerimiz, yine de yetmiyorlar. Hali ile bu yüzden kullanıcılar da Tiktok videoları çok internet yer mi sorusunu sormaktan kendilerini alamıyorlar.

Tiktok videoları ne kadar veri harcar sorusu, net bir şekilde, direkt olarak yanıtlanabilecek bir soru değildir. Sonuçta, Tiktok içeriklerinde ne kadar uzun süre gezinti yaptığınız gibi konuların dikkate alınması şarttır. Fakat şunu belirterek, en azından aydınlatmaya yardımcı olabiliriz. Tiktok videoları biliyorsunuz ki genel itibariyle, kısa süreli olan videolardır. Ve uygulama zaten özellikle videoların boyutlarının yüksek olmaması için en yüksek 15 saniyelik videolar şeklinde paylaşımı zorunlu kılmaktadır. Söylenene göre Tiktok özel olarak görüntü kalitesinde de düşürme yapmaktadır. Bunların hepsi birleştiğinde, Tiktok videoları izle işlemlerinizin çok yüksek bir internet paketi talep etmeyeceğini söylemek pek de yanlış olmayacaktır.

Yine de ufak bir hesaplama yaparak, konuya biraz daha detay kazandırmak istiyoruz. Sizler de kendi kafanızdan, Tiktok videoları kaç GB internet yer, tiktok videoları ne kadar internet harcar sorusuna kısmen de olsa yanıt verebileceksiniz. Mesela 15 saniyelik olan Tiktok videolarını arka arkaya 4 defa izlediniz diyelim. Bu süreç içerisinde 1 dakikalık aralıksız bir video izleme sürecini internet paketinizden çıkarmış, harcamış olacaksınız. Yani totalde bu işlem sırasında 10-20 MB değerinde harcamadan söz etmek yanlış olmayacaktır. Bu birim süreci, kaç video izlerim şeklinde kendinize sorarak hesaplayabilirsiniz. Ortalama bir sonuç çıkararak, ona göre kendinizi sınırlandırabilirsiniz.

Tiktok Videoları Çok İnternet Yiyor Mu?

Tiktok videoları ile ilgili kabaca bir hesap yapmıştık. Buna göre ne kadar internet harcamak istediğiniz kısmını tamamen sizler belirleyebiliyorsunuz. Ancak tabii ki işin özünde yer alan bir gerçek var ki Tiktok, diğer sosyal medya uygulamaları ile kıyaslandığında daha yüksek veri tüketimi talep etmektedir. Daha dinamik bir sosyal medya uygulaması olmasından ötürü, daha yüksek veri içeren boyutu yüksek video içeriklerinin yer alması gibi durumlardan ötürü, tabii ki Tiktok’un bu şekilde bir tüketim talep etmesi normaldir. Tabii ki cihazınızda küçük ayarlamalar yaparak, internetinizin tüketim sınırını sizler belirleyebilirsiniz.

Tiktok videoları çok internet yiyormu sorusuna kullanıcıların sıklıkla ortaklaşa bir karar şeklinde vermiş oldukları yanıtın ‘’evet’’ yönünde olduğunu fark edebiliyoruz. Dolayısıyla, uygulamayı indirmek isteyenlere bu konuda ilk başta tavsiye niteliğinde söylemek istediğimiz şey, Wi-Fi bağlantısıyla birlikte gezinti halinde olmalarıdır. Aksi takdirde, mobil veri içerisinden hiç de beklenmedik bir şekilde kayıp gözlenebilmektedir. Biliyorsunuz, uygulama içerisinde videolar otomatik şekilde başlamaktadır. Bu konu, internetin otomatik bir şekilde kullanıma açılması demektir. Yani o anda istemsizce, ekranınızdaki videolar açılacaktır. Aşağıya doğru gezinti yaparken, bu esnada, videoların birden başlamasına karşı koyamaz, internetinizden küçük saniyelik oynatımlar sebebiyle yüksek veri kaybı yaşarsınız. Mobil veri ayarlamalarınızı belirleyerek, belirli bir sınırın üzerine çıktığınızda, cihazınızın otomatik olarak kullanımı sıfırlamasına izin verebilirsiniz. Farkında olmadan internetinizden gerçekleşebilecek olan bu yüksek kayıpları da elemine etmiş olursunuz.

Tiktok ne kadar internet harcıyor, Tiktok veri tasarruf modu varmı? Veri bağlantısında ne kadar internet gidiyor?

Sonraki blog yazısı; 

Önceki blog yazısı; 

Tüm bloglar;

İlgili Yazılar:

Tiktok Videoları Ne Kadar İnternet Harcar? | 20.07.2022 Tarihinde Güncellendi.

Son Yazılar