İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Tiktok’un Zararları Ve Faydaları Nelerdir?

tiktok-un-zararlari-ve-faydalari-nelerdir-96

Bugünün dünyası, ambalaj dünyası, internet dünyası. Ambalaj dünyası kavramından kastımız, dünya ile ne paylaştığının ve dış kabuğunda ne olduğunun önemli olduğudur. Tabii ki böyle bir alıcı kitlesinin varlığı, her yandan tabiri caizse fırlamakta olan sosyal medya platformlarının varlığının sebebine işaret etmek için yeterli olmaktadır.

Tiktok uygulaması da bu alıcı kitlesinin talebine yanıt veren, diğer platformlar gibi olan bir isimdir. Her ne kadar farklı bazı içerikleri de barındırıyor olsa da, temelindeki amaç, insanlarla sanal dünyada içerik paylaşmaktır. Tabii ki bu kadar masum görünen her şeyin altını biraz kazdığınızda, iki alana kanalize olmuş fayda-zarar terazisini rahatlıkla bulabilirsiniz. Aynı şeyi Tiktok adına yaptığımızda da görüyor ve hemen Tiktok zararlı mı sorusunu sormadan edemiyoruz.

Bakacağımız alana göre, uygulamanın bıraktığı etkiler bazen yararlı bazen ise zararlı olabiliyor. Birazdan bunları daha derin bir şekilde inceleyeceğiz. Birtakım araştırmalardan da bahsedeceğiz. Fakat şunu belirtmekte fayda var. Hiçbir şey ne tam anlamı ile zararlıdır ne de yararlıdır! Dolayısıyla Tiktok neden zararlı sorusuna yanıt vermek yerine, her iki bandına da bakarak bir saptama yapmayı planlıyoruz. Özellikle sosyal medya hesaplarının bugün şirketler açısından ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Daha geniş müşteri profili oluşturma açısından, daha geniş kitlelere erişebilme açısından, Tiktok da tabii ki ‘’yararlı’’ bir profil çizebiliyor. Fakat birilerinin yararına olacak bazı paylaşımlar ise ne yazık ki bazı kesimler için özellikle de psikolojik açıdan ‘’zararlı’’ yönelimlere sebebiyet veriyor.

Tiktok’un Faydaları

Tiktok faydaları açısından konuşurken, ilk başta söyleyebileceğimiz şey, kuşkusuz şirketlerin bu sosyal medya platformundan da oldukça yararlanmakta olduğu gerçeğidir. Bu gerçek bize şunu gösteriyor ki, Tiktok ismi de diğer sosyal medya ağları gibi şirketlere daha yüksek gelir imkanı sunmaktadır. Özellikle genç nesile ulaşabilme noktasında sınırsız bir imkan kapısı aralamış olan Tiktok, şirketlerin son dönemlerde sıklıkla kullandığı alanlar içerisindedir. İlgi çekici kısa videolar şeklinde yayımlanmış olan reklamlarıyla birlikte şirketler, müşteri kitlelerini daha genç nesile ve bu alanı kullanan kişilere kadar ulaştırabiliyorlar.

Tiktok İle Geniş Kitlelere Ulaşın! 

Bir şirketiniz varsa tabii ki geleneksel yöntemlerle reklam pazarlama yöntemlerini seçebilirsiniz. Ancak günümüz dünyası artık bu tarz geleneksel reklam yöntemleriyle pek de ilerlemiyor diyebiliriz. Tiktok gibi sosyal medya platformları üzerinden yayın yapan, reklam yapan şirketler ise çok daha emin adımlarla büyümeye başlamışlardır. Böyle bir yararı bünyesinde saptayan şirketler, özellikle günümüzün daha dinamik gençlerine ulaşabilmek açısından, Tiktok’u kullanmaktadırlar. Yaş aralığı oldukça değişiyor olsa da 20’li yaşlardaki genç kitlelerin çok daha yoğun olarak uygulamayı kullanmakta olduklarını biliyoruz. İşte işin bu kısmında, şirketlere yarar sağlayacak bazı şeyler ne yazık ki Tiktok zararları olarak genç nesli hedef alabiliyor.  Özellikle de güzellik endüstrisine dair yapılan paylaşımlar, videolar ve reklamlar, -daha çok kız çocuklarında olmak üzere- genç nesil üzerinde zararlı psikolojik etkiler bırakmaktadır.

Tiktok’un Zararları

Tiktok'un gençlere zararı konusuna bakarken, yukarıda, güzellik endüstrisinden bahsetmiştik. Uygulama içerisinde biliyorsunuz ki kullanıcılar çok sayıda filtre vs kullanarak, yüzlerinde oynama yapabiliyorlar. Bunlar şüphesiz çoğu zaman eğlenceli komik olsa da, en az bunun kadar kişiyi ‘’daha güzel kılmak’’ amacı ile üretilmiş bazı araç çubukları şeklinde karşımızda yer alabiliyorlar. Videolarını paylaşan ünlüleri, şirketlerin yayımlamış oldukları o kusursuz vücutlu modelleri, simaları, sportif erkekleri gören genç nesil ise kendi hayatlarına dönüp baktıklarında, bazı aşağılık komplekslerine girebiliyorlar. Ve zaten uygulamada kısa bir süre yer almış olan kişiler bile içeriklerin bazen ne kadar sapkın olabileceğini biliyorlardır.  Kadın bedenine dair paylaşımlar, yine bu genç yaştaki kullanıcıların zihinlerinde bazı değersizlik duygusuna dair tetiklenmelere sebep olabilmektedir.

Tiktok Ve Gençlerdeki Estetik Operasyonlarındaki Artış

Amerika’da yapılan birtakım ilginç araştırmalarda Tiktok ve benzeri uygulamaların kuruluşundan bu yana artış gösteren estetik operasyonları, analiz edilmiştir. Özellikle bu tarz sosyal medya ağlarında yer alan genç arkadaşlarımızın estetik operasyonlarına son 5 sene içerisinde çok daha yatkın olduğuna dair bazı araştırmalar gündeme getirilmiştir. Bu araştırmalara baktığımızda bile, Tiktok’un zararları konusunda çok şey söylemek mümkündür. Zihinlerimizin içine giren sanal dünyanın muhteşem paylaşımları, bizi, günden güne daha değersiz kılarken, kendimize yabancılaşmaya başlıyoruz. Bunun sonucunda tabii ki gençlerdeki depresyonun ve diğer birtakım psikolojik sorunların artışını görmek de bir hayli mümkün oluyor.

Sonraki blog yazısı; 

Önceki blog yazısı; 

Tüm bloglar;

İlgili Yazılar:

Tiktok’un Zararları Ve Faydaları Nelerdir? | 20.07.2022 Tarihinde Güncellendi.

Son Yazılar