İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

TikTok Moderatör Nedir, Moderatör Nasıl Yapılır?

tiktok-moderator-nedir-moderator-nasil-yapilir-18

TikTok, eğlence amaçlı en çok kullanılan uygulamalardan biri. Binlerce kullanıcısı olan TikTok bu nedenle de moderatörler tarafından kontrol edilmektedir. Peki nedir ve TikTok moderatör nasıl olunur? İşte TikTok ile ilgili merak edilen tüm soruların cevapları…

TikTok Moderatör Nedir?

Dünya çapında 700 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan TikTok 2016 yılında piyasaya sürüldü ve lansmanından sonraki birkaç ay içinde kaliteli içerik sunarak insanların kalbini kazandı. TikTok, her yaştan ve cinsiyetten kişi tarafından kullanılmaktadır. TikTok çocuklar tarafından da kullanıldığından dolayı, çıplaklık ve cinsel içerikli videolar küçüklerin beyinlerine zarar vermesi nedeniyle de birçok kişi tarafından eleştirilere maruz bırakılmıştır.

Bu kaygılara karşılık olarak TikTok uygunsuz videoları her türlü kaldırmak için çalışıyor ve bu nedenle hem video kaldırma hem de hesap engelleme gibi farklı önlemler alıyor. Genç, savunmasız insanları korumak kritik derecede önemlidir. Bu nedenle uygulamaya akın eden pek çok gencin yeterli korunmasını isteyen düzenleyici grupların odak noktası haline geldi.

Yeni geliştirilen özellikle birlikte pek çok kullanıcı TikTok moderatör ne demek sorusuna da cevap aramaktadır. TikTok sadece paylaşımlara değil aynı zamanda canlı yayınlara da izin veriyor. Bu canlı yayınlar esnasında da binlerce paylaşım, hediyeler ya da yorumlar gelebiliyor. Durumun böyle olması da TikTok canlı yayınlarının takip edilmesini oldukça zor bir durumagetiriyor. Canlı yayınların kalitesini artırmak ve rahatsız edici durumları ortadan kaldırmak için TikTokmoderatör özelliğini devreye sokmuş durumda. Peki tam olarak TikTok moderatör nedir?

Canlı yayınlara kullanıcıların yoğun ilgileri sonrasında geliştirilen moderatör özelliğiyle canlı yayınlarda yorum ya da paylaşım gibi her türlü yazışmaların kontrol edilebilirliği kolaylaştırılıyor. Canlı yayını gerçekleştiren kullanıcı istediği bir kişiyi yayına moderatör olarak belirleyerek yayın esnasında kendisine yardım etmesini sağlıyor. Bu sayede tiktok moderatör olarak atanan kullanıcı canlı yayın esnasında her türlü işlemi gerçekleştirebilme özelliğine sahip oluyor.

Tiktok hesabınızın takipçi sayısında bir artış oluşturmak için, sekmesini inceleyebilirsiniz.

TikTok Moderatör Nasıl Olunur?

TikTok yayıncılarının en büyük gelir kaynaklarından birisi takipçileri tarafından kendilerine verilen TikTok hediyeleridir. TikTok’a getirilen canlı yayın özelliğiyle de bu hediyelerin önemi artmış bulunmaktadır. Canlı yayın esnasında istenmeyen yorumlarla karşılaşılması moderatör özelliğinin devreye girmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Peki ama TikTok moderatör nasıl olunur?

TikTok’tamoderatör olarak atanacak kişinin canlı yayın yapan kullanıcı takip ediyor olması gerekmektedir. Bunun dışında da canlı yayına katılım sağlaması beklenir. Canlı yayın açıldıktan sonra moderatör olarak belirlenecek kişinin üstüne tıklanması gerekmektedir. Açılan seçenekler penceresi üzerinden moderatör yap seçeneğine tıklanarak, kullanıcının o canlı yayın için yetkilendirilmesi sağlanır.

TikTokmoderatör çıkarma da aynı adımlar izlenerek yapılabilmektedir. Bunun için ilk olarak canlı yayın açılmalı daha sonra moderatör olan kullanıcının üstüne tıklayarak seçenekler menüsü açılmalıdır. Buradan moderatör çıkar denilerek yetkinlendirmelerinin geri alınması mümkündür.

TikTok Profesyonel Moderatörleri

TikTok dünyanın dört bir yanından akademisyenler ve uzmanlarla iş birliği yaparak, topluluğu ortaya çıkan yeni risklere karşı korumak için çalışmalarda bulunuyor. Nefret dolu ideolojilerin ele geçirilmesini önleme çabalarının bir parçası olarak nefret dolu konuşma ve davranışları normalleştirebilecek kodlanmış dil ve sembollerin yayılmasını engellemek için moderatör sistemini devreye koyuyor.

TikTok hizmet koşullarını ihlal eden herhangi bir şeyle karşılaşılması durumunda kullanıcılarından bunu şikayet etmelerini istiyor. Bu şekilde moderatör ekibi devreye girerek durumu inceleyebilir ve gerekeni yapabilir. Kullanıcıların doğrudan uygulama üzerinden özel bir video, canlı yayın, kullanıcı veya yorumu bildirmeleri mümkündür.

TikTok Moderatör Ekibine Şikayet Edilebilecek İçerikler Nelerdir?

 • Tehlikeli kişi ya da kuruluşların herhangi bir terör ya da suç gibi zararlı davranışları teşvik edici içeriklerinin paylaşılması yasaktır. Özellikle de kamu güvenliği açısından bu tarz içerik paylaşımında bulunanlar da moderatörler tarafından kapatılmaktadır.
 • TikTok şiddet içerikleri paylaşımlarına karşı da önlemlerini almaktadır.
 • Şiddet içeriklerinin yanında kendine zarar verme ve intiharı teşvik edici içerikler için de moderatörlerini devreye sokmaktadır. Kullanıcı deneyimlerine odaklanan TikTok, özellikle de küçük yaştaki kullanıcılarının üzerinde olumsuz etki oluşturabilecek içeriklerin paylaşılmasına izin vermiyor.
 • TikTok içeriklerinde önemli unsurlardan biri de nefret söylemi. Taciz ya da zorbalık gibi kötü niyetli içeriklerin paylaşımları da istenmeyen içeriklerdendir.
 • Animasyon paylaşımlar da dahil olmak üzere herhangi bir cinsel içerikli paylaşımların yapılması TikTok tarafından yasaklanmıştır.

Tiktok moderatör hakkında arananlar;

 • Tiktok moderatör ne demek?
 • Tiktok moderatör nasıl yapılır?
 • Tiktok moderatör sessize alma.
 • Tiktok moderatör yapma.
 • Tiktok moderatör çıkarma.
 • Tiktok moderatör ne işe yarar?
 • Tiktok moderatör nasıl sessize alınır?

Sonraki Blog: 

Önceki Blog: 

İlgili Yazılar:

TikTok Moderatör Nedir, Moderatör Nasıl Yapılır? | 20.07.2022 Tarihinde Güncellendi.

Son Yazılar