İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

SnapChat Benzeri Uygulamalar ve Özellikleri

snapchat-benzeri-uygulamalar-ve-ozellikleri-93

SnapChat Benzeri Uygulamalar ve Özellikleri

Snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri her geçen gün hayatımıza girmeye devam ediyor. Pek çok insan bu nedenle özellikle hangi seçeneklerin olduğunu görmek, incelemek ve henüz üye değilse kaydolmak için konu hakkında araştırma yapmaya da devam ediyor. Böylelikle de daha fala uygulama ile birlikte bu mecralar içerisinde oldukça keyifli bir biçimde zaman geçirme imkanı elde ediyor. Genel anlamda bakıldığı zaman bugün global çapta tercih edilen çok sayıda platformun bulunması dikkat çekiyor. Bu sosyal medya platformlarından bazıları şu şekilde sıralanıyor;

 1. TikTok
 2. Telegram
 3. Reddit
 4. Twitter
 5. Facebook
 6. YouTube
 7. WhatsApp
 8. WeChat
 9. Instagram

Snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arıyorsanız bunların hepsini inceleyerek seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Tüm mecraların kitlesi değişiklik gösterdiği için ayrıntılı olarak incelemeniz öneride yer alıyor. Bu sayede size ne kadar uygun olduğunu görebilir, güzel gelirse hesabınızı kullanmaya da başlayabilirsiniz.

TikTok

Snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında olan Tiktok uygulaması Çin merkezlidir. Bu durumun yanı sıra Musical.ly olarak da bilinmekte olup video oluşturma ve paylaşma imkanı sunar. Bu durumun yanı sıra canlı yayın yapma, bağış toplama gibi seçenekleri de bulunmaya devam ediyor.

Tiktok platformu Eylül 2016 tarihinde, ByteDance tarafından piyasaya sürülmüş olarak karşımıza çıkıyor. Bundan sonra Asya başta olmak üzere dünyaya hızlı bir şekilde yayılmaya devam ediyor. Uygulaması da Android ve iOS işletim sistemlerinde yer almakta olup market alanından kolay bir biçimde indiriliyor. Bu durumların dışında web sürümü de bulunuyor.

TikTok, geçtiğimiz dönemlerde 2020’nin en hızlı büyüyen üçüncü markası olarak seçilmesi ile dikkat çekiyor. Yine uygulama farklı dil destekleri de bulunuyor.

Telegram

Telegram kanalı da snapchat ardından en çok seçilen mecralar arasında bulunuyor. Özellikle de Windows, Linux, OS X, Android, iOS, Windows Phone sürümleri olan bir mesajlaşma uygulaması olarak dikkat çekiyor. Bu uygulamanın Ağustos 2013 yılında yayınlanan uygulamanın geliştiricileri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Nikolai Durov,
 • Pavel Durov,
 • Axel Neff

Uygulama kullanıcılarına aralarında metin mesajı, fotoğraf, video, ses kaydı atmalarına imkan tanıyor. Aynı zamanda dosya paylaşımı mevcut olup 2 GB’a kadar destekleme imkanı sunuyor. Dünya çapında kullanılması sebebiyle snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında yer alıyor. Aynı anda hem görüntülü hem de sesli aramalar da gerçekleştiriliyor.

Platform, 2008 tarihinde açık kaynak koduna geçmiştir.

Reddit

Bu sisteme kayıtlı olan kişiler aralarında video ve metin paylaşımı yapabiliyor. Yine anketler, bağlantılar ve metinler de bulunuyor. Tüm bunların yanı sıra gönderiler oylanmakta, böylece alta inmekte veya yukarı çıkıyor. Paylaşımlar kullanıcılar tarafından oluşturulan,

 • Spor,
 • Oyun,
 • Müzik,
 • Yemek,
 • Fotoğrafçılık,
 • Haber gibi farklı konuları ele alan, subreddit adlı alt gruplarda paylaşılır.

23.06.2015 tarihinde kurulan Reddit Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya, San Francisco genel merkezli bir sosyal haber, tartışma sitesi olarak dikkat çekiyor. Uygulama geliştiricileri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Steve Huffman,
 • Alexis Ohanian,
 • Aaron Swartz şeklindedir.

Twitter

21.03.2006 tarihinde kurulan Twitter uygulaması da Amerika Birleşik Devletleri, Kaliforniya, San Francisco genel merkezli olması ile dikkat çekiyor. Uygulamanın kurucuları ise şu şekilde sıralanıyor;

 • Jack Dorsey,
 • Biz Stone,
 • Evan Williams,
 • Noah Glass

Çok kullanılan snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri listesinde olan sosyal medya ağı kullanıcılarına belirli uzunluğa sahip Tweet’ler atma olanağı da sunuyor.

Facebook

Facebook, merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alan Kaliforniya merkezli bir sosyal medya ağır ve medya holdingi olmasıyla dikkat çekiyor. Kurulumunda ise Mark Zuckerberg ve kendisinin Harvard Koleji’ndeki oda arkadaşları bulunuyor. Uygulama kurucuları şu şekilde sıralanıyor;

 • Eduardo Saverin,
 • Andrew McCollum,
 • Dustin Moskovitz,
 • Chris Hughes

Facebook günümüzde Microsoft, Amazon, Apple ve Google ile beraber beş büyük teknoloji şirketinden biri olarak dikkat çekiyor. Dünya çapında kullanılan Facebook, 2004 yılından bu yana kullanılmaya devam ediliyor.

Bir hayli eğlenceli snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında bir dönem gençler tarafından kullanılmış olsa da artık yetişkinler ve orta yaşlı kesimler tarafından daha fazla tercih ediliyor.

YouTube

YouTube, günümüzde en çok kullanılan sosyal medya ağlarından bir tanesi olarak dikkat çekiyor. Herhangi bir video paylaşım platformu olarak sıklıkla tercih ediliyor. Uygulama eski PayPal çalışanı tarafından 15 Şubat 2005 tarihinde kurulmasıyla dikkat çekiyor. Yine üyelerine sadece video izleme değil aynı zamanda video paylaşma imkanı da sağlıyor.

Tüm bu durumların yanı sıra video yükleyen kişiler, belirli şartları yerine getirdiği halinde para da kazanma imkanı elde ediyor. Özellikle de 2014 içerisinde, üyeye para kazandırma modeline geçildi. Belirtilen çerçevede üyeler hesaplarından bu özelliği aktif hale getirmekte, ardından da izlenen videolardan izleme başına ücret kazanmaya başlamışlardı.

Söz konusu olan platform HTML 5 özelliğine sahip olduğu için Flash Player gereksinimi olmadan da çalışabiliyor. Yine farklı konularda, yüzlerce video bulunuyor. Uygulamaya her gün giriş yapıldığı için en çok kullanılan snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri 2022 arasında yer alıyor.

WhatsApp

WhatsApp uygulaması iletişim için kullanılan uygulamalardan bir tanesidir. İlk olarak Ocak 2010 tarihinde yayınlanmış olması ardından başlarda uygulama aracılığıyla kullanılmaya başlanmıştı. Bu uygulama hem Android hem de iOS işletim sistemleri için geçerli oluyor. Fakat sonradan web uygulaması da devreye girdi. Bu uygulama 2G, 3G, 4G veya wi-fi ile kullanılabiliyor. Genel anlamda mesajların alınması ve iletilmesi için internet gerekmekte olup kullanıcılar aralarında şu özellikler de yer alıyor;

 • Mesaj atabilmek
 • Görüntülü/görüntüsüz arama yapabilmek
 • Fotoğraf / video atabilmek
 • Belge gönderebilmek
 • Durum paylaşabilmek

Söz konusu uygulama eski Yahoo! Çalışanları olan Biran Acton ve Jan Koum tarafından, Amerika Birleşik Devletlerinin Kaliforniya eyaletinde bulunan Santa Clara kentinde harekete geçiyor. En çok kullanılan snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında her gün kullanım görmeye devam ediyor.

WeChat

Mesajlaşma denildiği zaman mesajlaşma uygulamaları günümüzde oldukça yaygın olmaya devam ediyor. Ne kadar da insanın aklına WhatsApp gelse bile farklı onlarda seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerden bir tanesi de Tencent Holdings ve P & G tarafından Çin’de geliştirilen WeChat uygulaması oluyor. Sistem özellikleri ise şu şekilde sıralanıyor;

 • iPhone,
 • Android,
 • Windows Phone,
 • BlackBerry,
 • Symbian işletim sistemleriyle çalışabilmesi

Söz konusu uygulama Türkçe de dahil olmak üzere çok sayıda dili destekliyor. Uygulama Ocak 2011 yılından bu yana kullanılmakta olup dünya çapında tercih ediliyor. Böylelikle de snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında yer alıyor.

Instagram

Snapchat benzeri uygulamalar ve özellikleri arasında Instagram uygulaması da en çok yapılan tercihlerden bir tanesi olarak dikkat çekiyor. 06.10.2010 tarihinde yayınlanmış olup ücretsiz bir şekilde fotoğraf ve video paylaşımına izin vermeye devam ediyor.

İnstagram uygulaması Kevin Systrom ve Mike Krieger tarafından kuruldu. Nisan 2012 yılında Facebook tarafından satın alınması da gündeme bomba gibi düşmüştü. Bu platform sürekli güncelleme getirmekte olup bu kapsamda canlı yayın, IGTV, Reels ve daha birçok özellikleri de bulunuyor. Instagram uygulaması hem Android hem de iOS işletim sistemlerinde çalışıyor.


Yorum YapSon Yazılar