İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Instagram Silinen Fotoğrafları Geri Getirme

instagram-silinen-fotograflari-geri-getirme-40

Instagram silinen fotoğrafları geri getirme bilgisayarınıza ya da telefonunuza program kurarak yapabileceğiniz bir işlemdir. Program kurmadan da Instagram’daki silinen fotoğraflarınıza erişebilmenin bazı yolları bulunuyor. Bu yazımızı okuduktan “Instagram silinen fotoğrafları nasıl geri getirebilirim?” sorusunun cevabını öğreneceksiniz. Detayları anlatmaya başlayalım.

Dünyanın en çok kullanılan sosyal medya platformu Instagram, görsellere dayalı bir uygulama. Her gün milyonlarca fotoğraf bu platformda paylaşılıyor. Paylaşılan bu fotoğrafları filtrelerle ya da farklı yöntemlerle çok daha estetik hale getiriyoruz ve Instagram sayesinde neredeyse hepimiz bir fotoğraf sanatçısı olduk. Bu kadar çok fotoğrafımızın olması da arşivleme yapmamızı engelliyor. Telefonlarımızın hafızasını kullandığımız uygulamalarla dolu ve açıkçası fotoğrafları arşivleyecek yerimiz yok. “Nasılsa bu fotoğraf Instagram hesabımda var, telefondan sileyim” dediğimiz birçok fotoğraf arşivlenmeden telefonumuzdan siliniyor.

Instagram bir nevi fotoğraf arşivimiz ama bazen de talihsiz olaylar yaşıyoruz ve kıymetli fotoğraflarımız Instagram’dan siliniyor. Bu gerçekten çok üzücü bir durum, hele ki çok sayıda fotoğraf silindiyse… Ama merak etmeyin birçok farklı yolla silinen fotoğrafları geri getirebiliyoruz.

Instagram Silinen Fotoğrafları Telefonun Ön Belleği ile Geri Getirme

Telefonumuz internete bağlı değilken de Instagram’ı açtığımızda birkaç fotoğraf ya da videoyu görebiliyoruz. Bunun nedeni görsellerin telefonumuzun ön belleğine kopyalanmış olmasıdır. Instagram’da yaptığımız her paylaşım ön belleğe kaydedilmektedir. Telefonunuzun ön belleğine giriş yaparak silinmiş olan fotoğraflarınıza ulaşabilirsiniz. Ancak söz konusu fotoğrafları görmenizin üzerinden iki haftadan daha uzun bir süre geçmişse ya da telefonunuzun ön belleğini sıfırladıysanız, bu yolla silinen fotoğraflara ulaşamazsınız.

Instagram Silinen Fotoğrafları Bilgisayar ile Geri Getirme

Instagram’da silinen fotoğraflara bilgisayardan da ulaşma imkanınız var. Bu yöntemi uygulamak için yolları izlemelisiniz:

  • Öncelikle DiskDigger denilen programı bilgisayarınıza indirin ve programı bilgisayarınıza kurun.
  • Ardından telefonunuzu orijinal USB kablosu ile bilgisayarınıza bağlayın. Orijinal olmayan USB kabloları ile bağlanırken sorun yaşanıyor.
  • Daha sonra DiskDigger programını açın ve telefonunuzu taratmaya başlayın.
  • Tarama işlemi birkaç dakika da sürebilir, birkaç saatte sürebilir. Telefon ekranınızın kapanmamasına dikkat edin, bu taramayı sonlandırabilir.
  • Telefon taraması bittikten sonra silinen fotoğraflarınıza ulaşabiliyorsunuz.

Instagram Silinen Fotoğrafları Telefon ile Geri Getirme

Eğer bilgisayara ulaşamayacağınız bir durumdaysanız DiskDigger programını telefonunuza kurarak da silinen fotoğraflarınızı geri getirebilirsiniz. DiskDigger programını indirmeden önce telefonunuzda en az 100 MB boş alan bırakmanız gerekiyor. Bilgisayarda yaptığımız işlemleri telefonumuzda yapıyoruz. Programı açıp telefonu taratmaya başlıyoruz ve sonrasında silinen fotoğraflara erişebiliyoruz. Tarama devam ederken telefonunuzu kullanamazsınız bunu da belirtelim.

Instagram Silinen Fotoğrafları Geri Getirme için Instagram ile İletişim Kurmak

Bazen Instagram hesabımızı dondurup yeniden aktif hale getiriyoruz. Eğer hesabınızı uzun süre dondurmuşsanız yeniden açtığınızda eski gönderilerinizi bir müddet göremezsiniz. Bunun için biraz bekleyin, eski gönderileriniz yavaş yavaş gösterilmeye başlayacaktır. Silinen fotoğrafı geri getirme için bir şey yapmanız gereken bir şey yok.

Silinen bir Instagram hesabından fotoğraflarınızı geri almak istiyorsanız Instagram ile iletişim kurmanız gerekmektedir. Instagram sunucularında fotoğraflarınız hala görünüyordur. Instagram’ın destek formundan silinmiş hesapların geri getirilmesi için talep oluşturulabiliyorsunuz. Destek talebi için şu adrese gidebilirsiniz:

Instagram Silinen Fotoğrafları Geri Getirme için Alternatif Çözümler

Bir başka alternatif yol daha var ancak bu yöntemin garantisi olmadığını belirtelim. Eğer Instagram’da profilinizi herkese açık şekilde kullanıyorsanız, paylaştığınız içerikleri bazı siteler indeksleniyor. Kullandığınız hashtagler ve kullanıcı adınız üzerinden Google’da aramalar yapıp silinen fotoğraflara ulaşabilirsiniz. Ama belirttiğimiz gibi bu yöntemin bir garantisi yok.

Instagram’da silinen fotoğrafınız profilinizde paylaştığınız bir fotoğraf ise yazımızda bahsettiğimiz yöntemler ile geri getirebilirsiniz. Bazen dm üzerinden gelen fotoğraf ya da videoları geri getirmek de isteyebiliyoruz. Açıkçası bu yöntemler ile mesajla gelen o fotoğrafın geri getirilmesi biraz zor.

Instagram’da önceden paylaştığınız fotoğrafların artık görünmesini istemiyorsanız silmek yerine arşivlemeyi de tercih edebilirsiniz. Belki ilerleyen zamanlarda fikriniz değişir o fotoğrafı yeniden yüklemek istersiniz. Bu nedenle arşivlemeyi kullanarak beğenileri ve yorumları da saklamış olursunuz. Paylaştığınız hikayelerinizi de dilerseniz Instagram’ın arşiv bölümünde saklayabiliyorsunuz. Bunun için hikaye ayarlarına gidip hikayeleri arşivde sakla seçeneğini işaretlemeniz yeterli.

Fotoğraflarınızı arşivlemek için bulut sistemi kullanıp işinizi garantiye de alabilirsiniz. Yazımızda da birçok yöntem yer almaktadır ama bu yöntemler fotoğrafları geri getirse de görülmesinin ardından uzun süre geçen fotoğraflara yeniden erişmeniz mümkün olmayabilir.

Son Yazılar