İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma

instagram-kisi-onerilerini-kapatma-90

Instagram her geçen gün kullanıcı gizliliğine önem veren bir platform haline geldiği için özellikle profilini kendi istekleri doğrultusunda şekillendirmek isteyen kişilere bazı özellikler sunuyor. Bu özelliklerin arasında kişi önerilenlerini kapatma da bulunuyor. Herhangi bir tanımadığınız kişiyi önerilenler kısmında görmek istemiyorsanız bunu engelleme şansınız var. Bu durumu engellemek için öncelikle platformun telefonunuzda bulunan verilere erişmesine izin vermemeniz gerekiyor.

Instagram algoritmasından kaynaklı olarak hiç tanımadığınız bir kişinin kişi önerileri kısmında gözükmesinin en önemli sebebi takip ettiğiniz kişilerin takipçileri ya da takip ettikleriyle sizin aranızdaki bağlantıyı tespit ediyor olmasıdır. Bu bağın tespit edilmesini engellemek için bu yayınımızda size yapacağımız önerileri dikkate almanız gerekiyor.

Instagram Kişi Önerilerini Kapatma Nasıl Yapılır?

Platformun hiçbir şekilde akışınızda ya da keşfet bölümünde size takip etmeniz gereken kişileri önermemesini istiyorsanız aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor.

 1. Telefonunuzdan uygulamayı açarak ekranın sağ alt köşesinde bulunan profil resmine tıklayın.
 2. Profilinize eriştikten sonra sağ üst kısımda bulunan “Üç Çizgi” butonuna tıklayın.
 3. Açılan menüde “Ayarlar” bölümüne giriş yapın.
 4. Ayarlar kategorisi içerisinde “Hesap” adlı bir bölüm bulunacak, buraya girin.
 5. Bu kısımda “Rehber Senkronizasyonu” adlı alana girin ve senkronizasyonu kapatın.

Bunun yanı sıra diğer sosyal medya hesaplarınızla instagram hesabınız arasındaki bağlantıyı da kapatmanız gerekiyor. Bu adımlar neticesinde artık hiçbir şekilde tanımadığınız kişiler sizlere önerilmeyecektir.

Kişi Önerilerini Kapatmanın Zararı Var Mı?

Hesabınızı kişisel olarak kullanıyorsanız kişi önerilerini kapatmanın herhangi bir zararı olmayacak tam aksine yararı olacaktır. Hiçbir şekilde bağlantınız olmasını istemediğiniz bir kişinin öneriler kısmında görüntülenmesi fazlasıyla canınızı sıkabilir. Bu duruma engel olmak için kişi önerilerini kapatma yolunu tercih etmeniz gerekiyor. Instagram kişiselleştirme imkanı sunan bir platform bile olsa bu kişileri görmemek için ekstra bir ayar sunmuyor. Hal böyle olunca tek çareniz istemediğiniz kişileri görmemek adına rehberiniz ve sosyal medya hesaplarınızın instagram hesabınız ile arasında olan bağı koparmaktır.

 Tabii ki işler işletme hesapları için tam tersine dönüyor. Hesabınızın farklı kişilerle etkileşim içerisinde olması ve takipçi kazanması için öneriler sekmesinde görüntüleniyor olması gerekiyor. Bu özelliği hesabınızda pasif duruma getirdiğinizde diğer kişilerin öneriler kısmında da görüntülenmeyecek ve bu da size takipçi kaybı olarak geri yansıyacaktır.

Instagram Kişi Önerilerini Kapattığımda Tekrar Açabilir Miyim?

Instagram profiliniz her zaman söylediğimiz gibi tamamen sizin istekleriniz doğrultusunda şekilleniyor. Hâl böyle olunca kapattığınız bir özelliği tekrardan aktif etmek kapatırken izlediğiniz yolun tam tersini izlemek kadar kolaydır. Kişi önerilerini aktif etmek istediğiniz zaman direkt olarak hesabınızı mümkün olduğu kadar fazla sosyal medya hesabıyla bağlamalısınız. Bu sayede birçok kişinin önerilerine düşecek aynı zamanda kendi önerilerinizde tahmin edilenden daha fazla kişi görebileceksiniz.

Bunun yanı sıra herhangi bir akrabanızın hesabını bulamıyorsanız öneriler sayfasında karşınıza çıkması için telefonunuzun hesabınız ile arasında olan senkronizasyonu tekrardan gerçekleştirmelisiniz. Hal böyle olunca sizin bulamadığınız ancak herhangi bir tanıdığınızın takip ettiği kişiler direkt olarak hesabınızda size öneri olarak gösterilecektir.

Instagram Aramalarında Önerilenler Nasıl Temizlenir?

Instagram hesabınızda bir kişiyi ararken daha önceki aradığınız kişilerin size öneri olarak gösterilmemesini istiyorsanız bu durumda direkt olarak arama geçmişini temizlemeniz gerekiyor. Bu bilgisayarda çerezleri temizlemekle aynı mantığa sahiptir. Hesabınız daha önceki zaman dilimlerinde sizin yaptığınız aramaları tamamen unutur ve karşınıza normal çıkardığı önerileri çıkarmaya başlar. Bu işlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

 1. Instagram profilinize girin.
 2. Takipçi sayınızın hemen üst kısmında bulunan “Üç Çizgi” butonuna tıklayın.
 3. Açılan menüde en altta bulunan “Ayarlar” bölümüne girin.
 4. Burada “Güvenlik” kategorisine girin ve ekranı aşağıya doğru kaydırın.
 5. Karşınıza “Arama Geçmişi” adında bir kategori çıkacaktır.
 6. Buraya girerek “Yakındaki Aramalar” başlığının yanında bulunan “Tümünü Temizle” butonuna tıklayın.

Bu adımların sonucunda daha öncesinde yapmış olduğunuz aramaların tamamı silinecek herhangi bir şekilde geçmişte yaptığınız aramalara dair kişi önerisi ile karşılaşmayacaksınız. Bu işlem kalıcı olmamakla birlikte tekrar eden aramalarınızda sürekli olarak kaydedilecektir. Bu sebeple her arama işleminden sonra tüm arama verilerini temizlemeniz gerekiyor.

Kullanıcıların Arama Önerilerinde Görünme Nasıl Kapatılır?

Instagram takip etmeniz gereken kullanıcıları sadece size önermez aynı zamanda sizleri de farklı kullanıcılara önerir. Bu durumda herhangi bir kişiye önerilmek istemiyor ve bu kişilerden takip isteği gelmesini tercih etmiyorsanız aşağıda anlatılan adımları teker teker gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu işlem için Instagram’a bilgisayardan girmeniz gerekiyor.

 1. Instagram’a web üzerinden giriş yapın.
 2. “Profil Düzenle” ekranına gelin.
 3. Burada bulunan “Benzer Hesap Önerileri” seçeneğini pasif hale getirin.
 4. Bu sayede takip etmediğiniz ancak önerilmekte istemediğiniz kullanıcılar sizlere kullanıcı adınızla arama yapmadığı sürece erişemeyecektir.
Son Yazılar