İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Instagram Engelli Listesi Görme

instagram-engelli-listesi-gorme-3

Instagram’da sizi rahatsız eden ya da paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz kişileri engelleyebiliyorsunuz. Birçok Instagram kullanıcısı engelleme özelliğini kullanıyor ancak daha sonrasında engelledikleri kişilerin listesini bulamıyor. Bu nedenle yeni yazımızda Instagram engelli listesi görmek için neler yapmalıyız konusunu anlatacağız. Siz de Instagram’da engellediğiniz kişilerin listesini bulamıyorsanız, bu yazımızı dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.

Instagram Kişi Engelleme Nedir?

Instagram’da engelli listesi nasıl görülüyor konusunu anlatmadan önce bilmeyenler için “Instagram’da kişi engelleme nasıl yapılır” bunu anlatalım. Sosyal medyanın en güzel yanı sosyal medya platformlarının gizlilik ve güvenliğinize verdiği önemdir. Instagram’da da sizi rahatsız eden bir hesap ya da sizin paylaşımlarınızı görmesini istemediğiniz bir hesap varsa, bu kişileri direkt  engelleyebiliyorsunuz. Engellediğiniz kişiler sizin profilinizi göremiyor, sizi herhangi bir gönderide etiketleyemiyor ve size mesaj atamıyor. Yani o engelledğiniz hesaptan giriş yapan biri için siz Instagram’da asla görünmüyorsunuz.

Instagram’da kişi engelleme için yapmanız gerekenler de oldukça basit. Aşağıdaki adımları izleyerek görmek istemediğiniz hesapları engelleyebilirsiniz.

 • Instagram hesabınıza giriş yapın
 • Engellemek istediğiniz kişinin profiline gelin
 • Sağ üstte yer alan üç nokta şeklindeki simgeye dokunun
 • Çıkan liste o hesap hakkında neler yapmak istediğinizi belirtiyor
 • Kişiyi engellemek için “Kullanıcıyı Engelle” komutuna dokunun.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra o hesabı engellemiş oluyorsunuz. Artık sizin hiçbir paylaşımınızı göremez, size mesaj gönderemez. Siz de aynı şekilde o hesabı Instagram’da göremezsiniz. Eski mesajlaşmalarınız da mesaj kutunuzdan kaldırılır. Mesajlarınızı yeniden görmek isterseniz, o kişinin engelini kaldırmanız gerekir. Engeli kaldırdığınız takdirde eski mesajlaşmalarınız yeniden görünecektir.

Instagram’da engellediğiniz kişinin mesajları engeli kaldırdığınız zaman görünüyor ama gönderilerinize yaptığı yorumlar beğeniler tamamen kayboluyor. O kişinin engelini kaldırdığınız zaman bile sizin profilinizde daha önceden yaptığı beğeni ve yorumları geri gelmiyor.

Peki, sizi rahatsız eden kişiyi engellediniz ama pişman oldunuz ya da eski mesajlaşmaları görmeniz gerekiyor. Bunun için kişi engelini kaldırmanız gerekecek ama o kişiyi nasıl bulacaksınız? Bunu da hemen anlatamaya başlayalım.

Instagram Engelli Listesi Nasıl Görülür?

Instagram’da engellediğiniz kişi ya da kişileri görmek ve o kişilerin engelini kaldırmanız için yapmanız gerekenler:

 • Instagram hesabınıza giriş yapıp profilinizi açın.
 • Sağ üst köşede yer alan üç nokta şeklindeki simgeye dokunun.
 • Açılan listeden “Ayarlar” bölümüne girin.
 • Ayarlar bölümünde de karşınıza bir liste çıkacak, buradan da “Gizlilik” yazan bölüme dokunun
 • Gizlilik bölümünde “Engellenen Hesaplara” girdiğiniz zaman bugüne kadar engellediğiniz tüm hesapları liste halinde göreceksiniz.
 • Engelini kaldırmak istediğiniz hesabın yanında “Engellemeyi Kaldır” yazıyor. Buraya dokunduğunuz zaman o kişinin engelini kaldırmış olacaksınız.

“Instagram’da engellediğim kişileri bulamıyorum” diyorsanız artık sorununuz çözüldü. Yukarıdaki adımları uygulayarak Instagram engelli listesini görebilir ve istediğiniz kişilerin engelini kaldırabilirsiniz.

Çok fazla kişiyi engellediyseniz ve bu kişilerin tamamının engelini kaldırmayı düşünüyorsanız, toplu şekilde engellemeleri kaldıramazsınız. Ne yazık ki hepsine tek tek “Engellemeyi Kaldır” demeniz gerekiyor. Burada sizi uyaralım, arka arkaya çok sayıda kişi engellerseniz ya da kişilerin engellemesini kaldırırsanız kendi hesabınızı riske atarsınız. Instagram bu işlemlerin arka arkaya yapılmasından şüphelenir ve hesabınıza kısıtlama ya da engelleme getirir. Bu nedenle Instagram tarafından ceza almamak için belli aralıklarla engellemeleri kaldırmalısınız. Bahsettiğimiz elbette ki üç ya da beş hesap engeli değil ancak Instagram bunun için tam olarak bir sayı vermiyor.

Instagram Engellenen Kişiyi Bulma Sorunu

Instagram’da engelli listenizi nasıl bulacağınızı anlattık. Yukarıdaki adımları uygulamanıza rağmen engellenen kullanıcılar arasında aradığınız kişiyi bulamıyorsanız birkaç nedeni olabilir. O hesapları engellediğinizi düşünebilirsiniz ama belki de o kişiler önce sizi engellemiştir ve hala engelli listesinde yer alıyor olabilirsiniz. Bir diğer ihtimal de engellediğiniz kişi Instagram hesabını dondurmuş ya da tamamen kapatmış olabilir. Bu durumda sizin engellenen hesaplar listenizde o kişi yer almaz.

Son olarak şu durumdan da bahsedelim: Instagram’da engellediğiniz bir kişiyi engellenen kişiler listenizde buldunuz ve paylaşımlarını merak edip engelini kaldırdınız. Önceki yıllarda tekrardan o kişiyi engelleme işlemi için belli bir zaman geçmesi gerekiyordu. Şimdi ise aynı kişilerin hesaplarını tekrar engelleyebiliyorsunuz. 

Instagram engelli listesi nasıl görülür konusu hakkında tüm ayrıntıları anlattık. Artık Instagram engelli listenizi rahatlıkla bulabilir ve engelini kaldırmak istediğiniz kişileri görebilirsiniz.

Son Yazılar