İnstagram Takipçi Satın AL

İnstagram takipçi, Beğeni yada video görüntülenme mi istiyorsun.? Hemen istagram kullanıcı adın ile giriş yap...

Instagram’da Engellendiğini Nasıl Anlarım?

instagram-da-engellendigini-nasil-anlarim-50

Instagram kullanımının her geçen gün artmasıyla birlikte bu platformda takipçileriyle etkileşim halinde olan kullanıcılar kendi kararları doğrultusunda gizlilik hakkında değişiklikler yapabiliyor. Herhangi bir kişinin sizi takip ettiğine, takip etmediğine ya da engellediğine kadar birçok bilgiye kolay ulaşımın mümkün olması kullanıcıların adeta içini ferahlattı diyebiliriz. Her açıdan profesyonel bir sosyal medya kullanımı gerçekleştirmek için platform yöneticileri de bu konuda farklı alternatifler sunarak kullanıcıları platformu daha etkin kullanmaya yönlendiriyor.

Instagram’da bir süre boyunca takipleştiğiniz ancak belirli zaman diliminden sonra herhangi bir paylaşımına denk gelmediğiniz, aramalarda karşınıza çıkmayan kişilerin sizi engellediğini kontrol etmek için çaba içerisine girebilirsiniz. Bu çaba aslında kişiye olan bağlılığınızı tekrardan gözden geçirmek için size verilen en önemli fırsattır. Hâl böyle olunca kişinin sizi engelleyip engellemediğini anlamak için bu içeriğimizde verdiğimiz önerileri dikkate alabilir, uygulamaya başlayabilirsiniz.

Instagram’da Beni Engelleyenleri Kontrol Etme

Her ne kadar kişisel bir profil olsa da paylaşımlarınızı görmek istemeyen, size değer vermeyen kişiler sizi sosyal medyadan engelleyebilir. Bu noktada engellendiğinizde eğer ki ek programlar kullanmıyorsanız bunu kontrol etmek için size hiçbir şekilde bildirim gönderilmez. Bu kullanıcının paylaşımlarına bir süre sonra rastlamamaya başladığınızda içinizdeki şüpheleri sonuca ulaştırmak adına uygulamanız gereken adımlar aşağıda bildiriyoruz.

Kullanıcı Arama Bölümünü Kullanın

Herhangi bir kişi sizi engellediyse o kişi ile hesabınız arasındaki tüm ilişik kesilecek olup yaptığınız aramalarda bile ona rastlayamayacaksınız. Bu doğrultuda kişi arama kısmını kullanarak kullanıcı adını girdiğinizde hesap karşınıza çıkmıyorsa muhtemelen kişi sizi engellemiştir. Bu yöntem engelleyen kişileri öğrenme adına birçok kişinin kullandığı en önemli yöntemlerden biridir. Hâl böyle olunca sonuca ulaşmak isteyen kişiler bu yöntemi değerlendirmeye alabilir.

Farklı Bir Hesap Kullanarak Kişiyi Arayın

Instagram’da engelleme işlemleri tamamıyla hesap odaklı olduğu için kişi sizi engellediğinizde ad – soyad eşleşmesi gerçekleşen diğer kullanıcıları da engellemiş olmuyor. Bu sebeple kendinize yeni bir hesap oluşturun ve hesaba giriş yaptıktan sonra kullanıcı arama bölümünü kullanarak sizi engelleyip engellemediğini kontrol etmek istediğiniz kişiyi arama kısmında görüntüleyin. Bu adımda aradığınız kullanıcı adı aramalarda çıkıyorsa kişi asıl hesabınızı engellemiş, aramalarda çıkmıyorsa kişi kullandığı hesabı kapatmıştır.

Takipçiler Kısmından Kişinin Profiline Girin

Bu yöntem aslında diğerlerine göre sonuç odaklı olması sebebiyle birçok kişi tarafından tercih ediliyor. Takip ettiğiniz kişinin sizi engelleyip engellemediğini kontrol etmek için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterli olacaktır.

 1. Instagram akış sayfasının sağ alt köşesinde bulunan profil resmine tıklayın.
 2. Kişisel profilinize ulaştıktan sonra “Takipçiler” butonunun üzerine tıklayın.
 3. Takipçi listesinin en üst kısmında bulunan “Arama” kısmına kişinin kullanıcı adını yazın.
 4. Bu noktada kişinin adı çıktığında profiline giriş yapın.
 5. Kişinin takipçi, gönderi ve takipçiler kısmında sıfır yazıyor, ayrıyeten gönderiler alanında “Henüz Hiç Gönderi Yok” yazıyorsa kişi sizi engellemiştir.

Bu kişinin sizi engellediğini ortaya koyan en önemli yöntemlerden biridir. Instagram’ın algoritması sebebiyle yapılan arama işlemleri bazen yersiz bir şekilde yanlış sonuçlar verdiği için diğer yöntemlere göre daha etkili olduğunu söyleyebiliriz.

Hikaye Görüntülemelerini Kontrol Edin

Hesabınızda paylaştığınız hikayeler kişisel hesaplarda genellikle yüklü miktarlarda görüntülemeler alır. Bu sebeple az takipçi hesapların takipçileri aktif olacağından dolayı paylaşılan hikayenin görüntülenme sayısı da doğrudan takipçi sayınızla birebir olacaktır. Hesabınızda bir hikaye paylaşın ve paylaştığınız hikayenin görüntülenme sayısı her zamankinden farklı olur ve hikayeyi görmeyen kişi sizi engellediğini düşündüğünüz kişiyse bu sizi engellemiştir. Her ne kadar diğer yöntemlere göre mantıksız gibi görünse de diğer yöntemleri uyguladığınızda sonuç alamadığınız zaman size yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

Instagram’da Hikaye Engeli Nasıl Anlaşılır?

Instagram tarafından son güncellemelerle bizlere sunulan hikaye özelliği birçok kişi tarafından kullanılıyor. Takip ettiğiniz herhangi bir kullanıcı sebebi bilinmeksizin sizin hikayelerini görüntülemenizi istemez. Bu noktada hikayelerini size karşı gizleyerek görüntülemenizi engeller. Tabii ki bu noktada hikayeleri size gizleyen kişilerin kimler olduğunu merak ettiğinizde tek yapmanız gereken aşağıda verilen bilgiler doğrultusunda gerekli kontrolleri yapmaktır.

Hikayelerden sizi engellediğini düşündüğünüz kişiyi farklı bir sahte hesap açarak takip edin. Bu takip sonucunda kişinin aktif bir hikayesi olduğu zaman dilimi içerisinde kendi hesabınızdan profiline girip hikayeyi görüntülemeye çalışın. Herhangi bir şekilde görüntüleme işlemi mümkün olmuyorsa kişi muhtemelen sizi hikayeden engellemiştir. Bu engeli kaldırmak için ise direkt olarak engelleyen kullanıcı ile iletişime geçmeli ve bunun sebebini sormalısınız.

Instagram’da Kişileri Nasıl Engelleyebilirim?

Instagram her zaman kullanıcısının gizliliğine ve tercihlerine önem veren platform olarak bizlere hizmet sunuyor. Bu doğrultuda platformda bizi takip eden ancak takip etmesinden rahatsız olduğumuz kişilerden kurtulmak için yapılması gereken en önemli işlem kişinin engellenmesidir. Bu durumda kişiyi engelleyerek artık sizi takip etmesini, fotoğraflarınızı beğenmesini ve hikayelerinizi görüntülemesini engelleyebilirsiniz. Hâl böyle olunca kişiyi engellemek için aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 1. Instagram’da engellemek istediğiniz kişinin profiline girin.
 2. Profil sayfasının sağ üst köşesinde bulunan “Üç Nokta” butonuna tıklayın.
 3. Bu butona tıkladıktan sonra açılan seçenekler arasında “Engelle” butonuna basın.
 4. Bu aşamadan sonra kişi engellenmiş olacaktır.

Herhangi bir sebepten dolayı engellediğiniz kişinin daha öncesinde yaptığı beğeniler, yorumlar ve diğer etkileşimler tamamıyla silinecektir. Bir süre sonra engeli kaldırmak isteseniz bile ne yazık ki silinen veriler tekrardan geri gelmeyecektir. Hepsini bir kenara bıraktığımızda engellediğiniz kişi ile aranızda herhangi bir özel mesaj yoluyla diyalog geçtiyse bu görüşmeye ait verilerde tamamıyla silinecektir. Bir süre sonra işinize yarayacağını düşünüyorsanız yedeklemeyi unutmamalısınız.

Hesap Kapatma ve Engelleme Arasındaki Farklılığı Nasıl Anlarız?

Instagram kullanıcıları genel olarak bu iki işlem arasındaki farkı ne yazık ki bir türlü çözemiyor. Her ne kadar böyle sitem eder gibi söylesekte aslında bu işlemler arasındaki farklılıklar gözle görülür derecede ortada değildir.  Her iki işlem arasındaki belirgin farklılıklar şu şekildedir;

 • Instagram hesabını kapatan kullanıcının profiline girmeye çalışıldığında “Üzgünüz, bu sayfaya ulaşılamıyor.” hatası alırsınız.
 • Bir diğer durum da “Tıkladığın bağlantı bozuk olabilir ya da sayfa kaldırılmış olabilir.” uyarısıdır.

Bu noktada belirtilen her iki uyarıyla da karşılaştığınızda karşı tarafın hesabını kapattığından emin olabilirsiniz.

Son Yazılar